František Červinka - Studie, eseje, polemiky

Kniha přináší výběr z textů historika politiky a kultury Doc. PhDr. Františka Červinky, CSc. (14. ledna 1923 - 4. března 1981), vědce a myslitele, znalce filozofické, literární, divadelní, výtvarné a hudební kultury s evropským rozhledem.

Kniha "STUDIE ESEJE POLEMIKY" představuje výbor z historické publicistiky vydávané v prestižních periodikách (Divadlo, Literární noviny, Dějiny a současnost atd.) i samostatné studie z let 1947-69.

Červinkovo dílo vyrůstá z intelektuální poctivosti, vnitřní svobody a integrity na cestě historického poznání. Překračování tematického a chronologického vymezení dělá ze souboru Červinkových textů celek, jenž je důkazem o neobvyklém rozpětí jeho zájmů a talentu. (Z obsahu: Svět Boženy Němcové, Historické svědectví Ericha Marie Remarquea, Bertha Suttnerová a pacifismus, Hilsnerova aféra a její literární dozvuk, Spor o smysl českých dějin 1912, Existencialismus a kritika, Komu patří Voskovec a Werich, Svoboda a kázeň v našich dějinách atd.).

"Síla celoživotního pocitu jedněch je často nesdělitelná druhým. Generační úrazy jsou překážkou naší komunikace a iluze přísné vědecké objektivity zůstala výsadou archivářsky pilných badatelů, jejichž odolnost vůči úrazovosti je dána jejich, ať skutečnou či domnělou, dobovou neangažovaností. Objektivitu však již dlouho předstírají mnozí z nás a zvláště ti, kteří jsou nejvíc postiženi svým generačním úrazem."

(Úrazy generací)

"František Červinka je pták se vší krásou, smutkem i marností ptáka. Krouží ve velké výšce nad skutečností, maje rozhled i přehled, snese-li se na zem, zobe někdy z ruky. Je nádherně nepraktický, což je pravé osvěžení ve světě plném praktických lidí a praktik. Sám žiji v prostředí, kde je vše měřeno úspěchem; všichni jsme úspěšní, nebo se pachtíme po úspěchu, dobře vědouce, že nic není úspěšnějšího než úspěch. Jsme velcí hraboši časnosti. Máte-li vedle sebe člověka, který nemá nic z vlastností luzy, který nikdy pro vlastní prospěch nešlápne druhému na kuří oko, který se nepere o kus vuřta nebo o automobil, je to přímo jakási očistná lázeň. Je prost primitivismu, stojí však na zemi; a co je hlavní, ač není přízemní a žije jako by měl dost času, není eschatolog. Je to chlap, proto mu můžu říkat pravdu, tedy to, co sám poctivě za pravdu považuju. To nelze provozovat skoro s nikým. Nikdy nikomu jsem neřekl z očí do očí tolik nepříjemných (menší lidé než on by řekli urážlivých) věcí jako jemu, a považte, v jeho duši se nezrodila pomsta. Říkám mu pravdu, protože ji snese a protože si ho vážím. Většině lidí pravdu nejen říkat nemůžete, ale ani za to nestojí."

Miloš Kopecký

360,00 Kč
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky